14 lutego 2013

O miłości do fotografii, czy o fotografii miłości…(a czy naprawdę jest jakaś różnica)?


Bez względu na to czy obchodzicie Walentynki, czy też nie jest to wasze ulubione święto, jest jasne, że nigdy za dużo słów ‘kocham’ skierowanych to tych najważniejszych osób w naszym życiu.

Ksiądz Jak Twardowski kiedyś to tak bezbłędnie wyraził w swym przepięknym wierszu:„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą

i nigdy nie wiadomo mówiac o miłosci

czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą…”

A czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wyrazić słowo ‘kocham’ lub ‘miłość’ poprzez fotografie?
 


To zdawałoby się trywialne pytanie nie jest wbrew pozorom łatwe do odpowiedzi. I to z wielu powodów.

Po pierwsze słowo miłość może znaczyć tak wiele różnych rzeczy dla różnych ludzi – miłość matki do dziecka, miłość ojcowska, pierwsza platoniczna miłość nastolatków, miłość małżonków, dojrzała miłość, miłość do sztuki, podróżowania, zwierząt, czy fotografii…, a po drugie trafne przedstawianie w fotografii pojęć abstrakcyjnych takich jak właśnie miłość, przyjaźń, wieczność, wolność, samotność, koleżeństwo, prawda, zło, dobro i innych, należy do sztuki najwyższych lotów i często wymaga nie lada wyobraźni i fotograficznego kunsztu, aby tego dokonać w jasny i oczywisty sposób, unikając przy tym wizualnych banałów. 

Witamy w krainie fotografii koncepcyjnej!

Nie oznacza, że nie jest to w zasięgu każdego z Was!

Wręcz przeciwnie! -  i to zupełnie bez znaczenia jakiego aparatu używacie, czy lustrzanki z najwyższej półki, taniego kompaktu cyfrowego, czy też aparatu wbudowanego w telefonie, czy iPodzie? Sprzęt tak naprawdę zawsze odgrywa role drugorzędną i zawsze przegra on z Naszą wyobraźnią, kreatywnością, czy świeżością podejścia do tematu. Zawsze! A wiec parafrazując kultowy song Jerzego Stuhra „fotografować każdy może”, bez względu na posiadany sprzęt.

Wracając jednak do tematu miłości?

Oto kilka pomysłów na to jak wyrazić słowo ‘kocham’ w fotografiach.

  • Poprzez symbole – oczywiste skojarzenie – ‘serce, kupid, zwarte ręce, namiętny pocałunek, czerwona róża.
  • Poprzez kolory – oczywisty kolor miłości – to ‘czerwień’Oto kilka przykładów takich fotografii, które właśnie dziś przygotowaliśmy specjalnie dla Was! Dzisiaj, jutro, za miesiąc, lub bez znaczenia kiedy, zaskocz swoich ukochanych taką właśnie fotografią, która powie tak dużo więcej niż jakiekolwiek słowa mogłyby wyrazić. Wszak każde zdjęcie jest wart tysiąc słów, jak mówi starochińska mądrość.

Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami jak wyrazić miłość poprzez fotografie. I naprawdę zapewniamy nie ma złych fotografii w tym projekcie, jeśli tylko fotografuje się z głębi serca! Zamieniamy się we wzrok!


Tym i podobnymi tematami zajmiemy się dogłębnie  w naszym kursie: „Kreatywna fotografia bez tajemnic” (dostępnym w całości po polsku, już wkrótce). Więcej informacji o naszych pierwszych kursach znajdziesz tutaj.Wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek! Niech dzień miłości trwa dla Was cały rok!


Fotografuj z głębi serca! Fotografuj świadomie!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza