5 marca 2013

Spraw aby Twoje zdjęcia zwracały na siebie uwagę

Za każdym razem jak robisz zdjęcie, masz do wyboru nie mniej niż sześć prawidłowych ekspozycji. Jednak skąd masz wiedzieć, którą ekspozycję wybrać? Skąd masz wiedzieć na czym się skoncentrować, jak uzyskać nie tylko prawidłową ale równocześnie kreatywną ekspozycję? Jak opowiedzieć historię, jak zamrozić akcję, jak zasugerować ruch, jak oddać przestrzeń?

Czyli reasumując, co zrobić aby Twoje zdjęcie było naprawdę interesujące i przyciągało uwagę innych? 

Na te i wiele innych pytań postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na kursach Szkoły Perfekcyjnej Fotografii, naszym blogu, forum Facebooka, ale również w materiałach, które możesz otrzymywać pocztą elektroniczną jeśli zapiszesz się do naszego newslettera.


Zapisz się do Newslettera Perfekcyjnej Szkoły Fotografii:

Zapisz się wiec już dziś, by na bieżąco uzyskiwać informacje o promocjach, nowych kursach, ciekawych technikach fotograficznych, oraz co istotne otrzymywać pokaźną dawkę inspiracji do Twojej nowej przygody z fotografią. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jednocześnie zapewniamy, że nigdy nie udostępnimy Twojego adresu e-mail nikomu spoza naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy!

Głębia ostrości

Porozmawiajmy przez chwilę o głębi ostrości. W całym następnym projekcie (wykonaj go jeszcze dziś!) skoncentruj się na głębi ostrości i poświęć temu zagadnieniu całą swoją uwagę. Oto kilka sugestii jak kreatywnie wykorzystać głębię ostrości.Mała głębia ostrości (kompozycje izolujące)
Zrób kilka zdjęć z małą głębią ostrości. Oznacza to, że tylko niewielka cześć kadru będzie ostra. Twoim zadaniem jest zdecydować, który element powinien być ostry, gdyż będzie to najważniejsza część zdjęcia, ta na którą widz ma zwrócić uwagę na samym początku. Delikatnie rozmyta (nieostra) reszta kadru będzie stanowić tło Jest to przykład kompozycji izolującej, której celem jest wyodrębnienie i zaakcentowanie głównego elementu fotografii.

Podstawową zasadą, aby uzyskać zdjęcie z małą głębią ostrości jest używanie małych wartości przysłony takich jak f/2.8, czy f/4, najmniejszych na jakie pozwala Ci Twój obiektyw.

Duża głębia ostrości (kompozycje opisujące)Następnie zrób kilka zdjęć z dużą głębią ostrości, czyli takich w których znaczna cześć kadru, może nawet cały, będzie ostry - od pierwszego planu aż po nieskończoność. Takie kompozycje nazywamy opisującymi, gdyż opowiadają one historie.

Aby zrobić zdjęcie z dużą głębią ostrości używaj dużych wartości przysłony takich jak f/16 czy f/22

Wróć do domu, zrzuć zdjęcia do komputera i przeanalizuj każde z nich.
Zwróć uwagę jak zmienia się charakter twoich zdjęć za każdym razem jak zmieniasz przysłonę.

Decyzja o wyborze przysłony będzie bardzo często kluczowa, jednak nie jedyna, jeśli chodzi o oddanie charakteru sceny, pokazania głębi i skoncentrowania uwagi widza na najważniejszych elementach zdjęcia. Pamiętaj również o tym, że wybór obiektywu odgrywa tutaj też bardzo ważną rolę. Jest to obszerne zagadnienie, które dokładnie omówimy w różnych kursach Szkoły Perfekcyjnej Fotografii.

Wróćmy do naszego projektu. Podczas przeglądania swoich zdjęć zastanów się dlaczego niektóre zdjęcia podobają Ci się bardziej niż inne.

Przeanalizuj szczegółowo ulubione zdjęcie. Zastanów się co Ci się w nim podoba, a co nie, na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności, co odciąga Twoją uwagę, czy zastosowałeś odpowiednią przysłonę? Jak zmiana przysłony wpłynęłaby na odbiór tego zdjęcia.

A teraz najważniejsze. Przestań już czytać, wstań od biurka i zacznij robić zdjęcia! Już dziś, już teraz, bo jutro nie będziesz robić lepszych zdjęć, jeśli dzisiaj nie poświęcisz im trochę czasu i praktyki. Ale pamiętaj, baw się przy tym dobrze, bo najlepszym sposobem jest nauka poprzez zabawę! Jest to jedna ze złotych reguł naszej Internetowej Szkoły Perfekcyjnej Fotografii.

Podziel się z nami swoimi obserwacjami i najlepszymi fotografiami na forum Facebooka.

Mamy nadzieje, że kilka załączonych zdjęć autorstwa Małgorzaty Tymińskiej, pomoże Ci lepiej zrozumieć koncepcję głębi ostrości i może być źródłem inspiracji przy najbliższej wyprawie na pola lawendy w Prowansji :-)


Udanej zabawy !


Fotografuj z głębi serca! Fotografuj świadomie! A najważniejsze FOTOGRAFUJ!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza