22 lipca 2013

Kolor w fotografii

Zamiłowana fotografka i nasza instruktorka Gosia Tymińska wyjaśnia rolę światła w fotografii. Posłuchaj.


© Bryan Peterson
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie znaczenie w fotografii ma kolor? Czy podczas robienia zdjęcia analizujesz kolor? Czy szukasz barw? Jeśli tak, to jakich? Czy kiedykolwiek myślałeś, dlaczego jedne zdjęcia podobają ci się bardziej, a inne mniej?

Jedno jest pewne – zarówno światło, jak i kolor pełnią w fotografii ważną funkcję i są ze sobą mocno powiązane. Już podstawowa wiedza o kolorach może sprawić, że będziesz bardziej świadomie robić zdjęcia, które jednocześnie staną się o wiele lepsze.

Można by całe życie poświęcić studiowaniu barw, ja jednak chciałabym ci tylko zwrócić uwagę na fakt, że kolor ma ogromne znaczenie i wpływa na odbiór zdjęcia, na emocje, estetykę i na to, jak postrzegamy poszczególne elementy fotografii. Nie ma znaczenia, czy fotografujesz ludzi, krajobraz, makro czy cokolwiek innego, kolor zawsze odgrywa ogromną rolę w fotografii, nawet jak robisz czarno-białe zdjęcia, bo czarny i biały to też kolory.

Aby się o tym przekonać, spójrz na poniższe fotografie kwiatka. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane na tych samych ustawieniach aparatu – f/5.6, czas 1/120 s, ISO 100. Jedyna różnica to zmieniające się tło.

Zwróć uwagę, jak różnie odbiera się każde z tych zdjęć. Mimo że jest to ten sam kwiatek, ta sama kompozycja, te same warunki oświetleniowe i te same ustawienia w aparacie, to każda fotografia jest praktycznie inna i każda przywołuje inne skojarzenia. Dzieje się tak, dlatego że kolor odgrywa jedną z najważniejszych ról w postrzeganiu; sprawia, że zdjęcie staje się żywe, melancholijne, spokojne, intensywne, subtelne czy bardzo mocno zapadające w pamięć.


 Fot. 1 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska Fot. 2 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska


 Fot. 3 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska


 Fot. 4 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska


Fot. 5 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska

 Fot. 6 – obiektyw EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, f/4.5, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata TymińskaJak sam widzisz, niezwykle istotne jest zrozumienie, jak ważną funkcję pełni w fotografii kolor, jakie relacje tworzy, dlaczego zdjęcie nr 1 tak bardzo się różni od pozostałych.

Podczas fotografowania można podejmować wiele zabiegów, aby zaakcentować temat główny, aby wzrok widza wędrował dokładnie tam, gdzie chce twórca zdjęcia, ale jednym z najważniejszych narzędzi jest operowanie kolorem. Dlatego powinieneś świadomie kontrolować kolor na swoich fotografiach. To samo zdjęcie zrobione o wschodzie słońca będzie zupełnie inaczej odbierane niż zdjęcie wykonane w samo południe, wieczorem, o zachodzie słońca lub w nocy. Nawet jeśli ustawisz taki sam kadr, a ekspozycja będzie zawsze prawidłowa, to przekaz, odbiór i emocje będą zupełnie inne, bo natura o różnych porach dnia i roku prezentuje się odmiennie w zależności od panującej kolorystyki światła. Światło jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na kolor, dlatego jeśli to zrozumiesz i trochę lepiej poznasz światło, to będziesz mógł spokojnie manipulować kolorystyką zdjęć robionych o różnych porach dnia i przy innym oświetleniu.
Poniższe zdjęcia przedstawiają tę samą scenę, jednak zostały wykonane o różnych porach dnia. Zdjęcie nr 7 zrobiłam w ciągu dnia i mimo że jest to ta sama lokalizacja, to odbiór, skojarzenia i emocje są diametralnie inne niż te wywołane zdjęciem nr 8, które zostało wykonane w świetle zachodzącego słońca.


Fot. 7 – obiektyw EF 24-70mm f/2.8L USM, f/8, 1/100 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska


Fot. 8 – obiektyw EF 24-70mm f/2.8L USM, f/8, 1/50 s, ISO 100; © Małgorzata Tymińska


Jak sam widzisz, zarówno światło jak i kolor odgrywają ogromną rolę w fotografii, dlatego też jak następnym razem będziesz robić zdjęcia to zwróć baczną uwagę na porę dnia i otaczające cię kolory a twoje zdjęcia nabiorą nowego wymiaru. 


Miłej zabawy i udanych łowów

Małgorzata Tymińska

Znacznie więcej o kolorze i jego roli w kompozycjach fotograficznych znajdziesz w naszym 6-cio tygodniowym kursie "Kreatywna fotografia bez tajemnic" (już od 6 września, 2013)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza