20 marca 2014

BRYAN PETERSON RADZI™ - Reguła słoneczna f/16
// Porada fotograficzna + miniprojekt z nagrodami //


Przekonaj się, jak już niemal staroświecka (bo ponad 50-letnia) reguła pomoże ci ustawić prawidłową ekspozycję, nawet bez użycia światłomierza aparatu. Tak, to nie pomyłka! Nie potrzebujesz ani aparatu, ani zewnętrznego światłomierza, by z dużą dokładnością ustalić parametry prawidłowej ekspozycji. Reguła ta cię nie zawiedzie nie tylko przy fotografowaniu śniegu! Co więcej – jest to niezwykle proste!

Uzyskaj za każdym razem obraz prawidłowo naświetlony jak ten ;-)a nie taki niedoświetlony jak ten poniżej ;-(
Reguła słoneczna f/16 pozwoli ci uzyskać perfekcyjną eskpozycję również w warunkach trudnych nawet dla najlepszych światłomierzy najbardziej zaawansowanych aparatów, na przykład:
  • gdy w jasny, słoneczny dzień fotografujesz zimowy krajobraz z białym śniegiem; 
  • podczas fotografowania panny młodej w białej sukni ślubnej na tle jasnego muru; 
  • przy wykonywaniu portretu dziecka w sadzie kwitnących wiśni; 
  • gdy w słoneczny dzień chcesz sfotografować modelkę na plaży pokrytej jasnym czy wręcz białym piaskiem…

Każda z tych sytuacji wyprowadza światłomierz aparatu w pole, a w rezultacie uzyskujesz obrazy mocno niedoświetlone (panna młoda może ci nigdy nie wybaczyć tego, że jej piękna biała suknia na twoim zdjęciu wcale nie jest biała, tylko szara ;-).

Dzięki załączonemu filmowi wideo z poradą Bryana Petersona dowiesz się, jak sobie poradzić z wszystkimi tymi trudnościami, by zawsze i niezawodnie uzyskiwać perfekcyjnie naświetlone obrazy. Poradzie tej towarzyszy prosty foto projekt (minikonkurs z nagrodami).  Czytaj szczegóły poniżej.
Miniprojekt z nagrodami: Przetestuj 'regułę słoneczna f16'. 

Poziom trudności: Niski  
Wymagany sprzęt: Do wykonania tego prostego projektu potrzebujesz jakikolwiek aparat fotograficzny (nie musi to być wcale lustrzanka) z możliwością ręcznego nastawiania parametrów ekspozycji i wyboru ISO. 

Prosimy o dowolną fotografię (np. zdjęcie śnieżnego górskiego pejzażu w pogodny dzień; ale śnieg nie jest jedynym tematem, przy którym można przetestować tę technikę), którą stworzysz, dobierając parametry ekspozycji według reguły słonecznej f/16, zaprezentowanej w naszej tygodniowej poradzie fotograficznej. 

Wskazówki:

  • Rzecz jasna fotografuj w trybie manualnego (M) ustawiania ekspozycji, bo tylko wtedy możesz niezależnie wybrać parametry ekspozycji – czas naświetlania i przysłonę.
  • Ustawiając parametry ekspozycji zdaj się wyłącznie na regułę słoneczna f/16 a nie na światłomierz aparatu.
  • Wykonaj ten projekt w jasny słoneczny dzień w przedziale czasu od ok. 2 godziny po wschodzie słońca do ok. 2 godzin przed zachodem słońca.
  • Wybierz dowolny temat oświetlony światłem przednim lub bocznym.
  • Wypróbuj różne kombinacje parametrów ekspozcyji zgodne z regułą sloneczna f/16, np. ISO 200, f/16 i czas otwarcia migawki 1/200 s

Swoją propozycję wyślij na adres e-mail: info@ppsop.pl nie później niż do północy 4 kwietnia 2014 roku. Prosimy o opisanie fotografii (tytuł obrazu, parametry ekspozycji oraz krótki opis, jak podczas wykonywania tego zdjęcia wykorzystałeś regułę słoneczną f/16). 

Szczegółowe warunki i wymogi tego projektu znajdziesz tutaj.


Jeśli chcesz poznać i przetestować setki podobnych, praktycznych porad, które na zawsze zmienią twoje podejście do fotografii, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych kursach. Kolejne sesje rozpoczynają się już 4 kwietnia… Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.


W PPSOP.pl UCZYMY ŚWIADOMEJ FOTOGRAFII!
You keep shooting! – jak mawia Bryan Peterson.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza